Tworzę kalkulator…

Tworzę kalkulator opłacalności. #budujzchaferem

Czym ogrzać dom? Gazem czy pompą ciepła? A może dać ogrzewanie elektryczne? Czym grzać wodę? Czy inwestować w fotowoltaikę?

To trudne decyzje. Możliwości jest od groma. Jak do tego podejść?
Przygotowuję kalkulator (Excel), który ułatwi podjęcie decyzji.

Zamysł jest następujący: wpisujesz parametry swojego przyszłego domu oraz kilka dodatkowych danych i otrzymujesz symulację wszystkich kosztów: inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Dzięki temu na przykład będziesz wiedział, czy lepiej (taniej) mieć gaz i ogrzewanie podłogowe, czy ogrzewanie elektryczne i fotowoltaikę.

Arkusz jeszcze nie jest gotowy – napotkałem po drodze kilka problemów.
Wczoraj nagrałem film, w którym pokazuję wersję 0,001 mojego arkusza i opowiadam o tym, w jaki sposób powinniśmy podejść do wyboru systemu ogrzewania:

https://www.youtube.com/watch?v=Zbvs43Pd6Ds (40 minut)

W filmie opowiadam o tym:

– Dlaczego nie ma znaczenia, czym się ogrzewa sąsiad lub znajomy?
– Co wpływa na koszty ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej? Zmiennych jest dużo.
– Jakie mamy możliwości ogrzania domu? Co należy policzyć porównując różne możliwości?
– Jak to jest mieszkać w domu ogrzewanym ekogroszkiem 🙂 Opowiadam nieco o moich doświadczeniach.
– Omawiam też arkusz kalkulacyjny.

Czy ktoś z Was liczył koszty związane z ogrzaniem domu przed jego wybudowaniem? Nie wiem jak podejść do liczenia wszystkich kosztów inwestycyjnych. Jeżeli rozważam gaz, to muszę wziąć pod uwagę wszystkie wydatki, które poniosę: koszt przyłącza, kotła i innych materiałów, robocizny, a także koszt wykonania podłogówki. Jeżeli rozważam ogrzewanie elektryczne, to nie uwzględniam kosztu podłogówki i przyłącza, ale uwzględniam inne wydatki.

Wszystkiego nie da się w arkuszu uwzględnić (koszty przyłącza mogą być diametralnie różne w zależności od lokalizacji, gminy, odległości itp.), ale próbuję powiązać jak najwięcej wydatków w zależności od zapotrzebowania domu na energię. I tu właśnie jest mój pierwszy problem – może ktoś wie, jak go rozwiązać? A może się nie da?

Ps W znalezisku https://www.wykop.pl/link/5126881/budowa-domu-krok-po-kroku-czesc-2/ @mar111cin pokazuje dużo zdjęć ze swojej budowy i krok po kroku pokazuje etapy powstawania płyty fundamentowej. Przy okazji rozwinęła się ciekawa dyskusja 🙂

subskrybuj —> #budujzchaferem