Czy wiecie, że aby kupić…

Czy wiecie, że aby kupić węgiel prywatnie musisz podać sprzedawcy adres, nr PESEL i … nr dowodu osobistego!?

Chciałem nabyć opał na zimę, tradycyjnie: pocztą, przez sklep internetowy, już wszystko prawie dopięte, a tu niespodzianka! Bez podania PESELu i nr dowodu mogę kupić węgiel, ale doliczą mi akcyzę, mimo, że grzeję dupkę prywatnie.

Pisał o tym Niebezpiecznik

* Uda się kupić węgiel bez podawania PESEL? UODO pisze do Ministra

Tak więc, zamawiając węgiel do użytku prywatnego musisz przekazać operatorowi platformy zakupowej oraz dostawcy (czasami to to samo, a czasami nie…):
– adres,
– nr dowodu osobistego,
– nr PESEL
Powyższe dane wystarczą aby wziąć kredyt, czy uzyskać dostęp do konta w banku i będą użyteczne do pewnie 100 innych przekrętów o których nawet ci się nie śni.

Dodając do tego fakt (znowu za Niebezpiecznikiem https://niebezpiecznik.pl/post/pierwszy-rok-rodo-zgadnijcie-ile-razy-administratorzy-uchylili-sie-od-informowania-o-wycieku/?similarpost), że średnio dochodzi do 2 wycieków danych DZIENNIE wnioski są dosyć niepokojące…

W tej sprawie,w lutym bieżącego roku interweniował UODO, jednak zapisy ustawy o podatku akcyzowym pozostały bez zmian i nadal konieczne jest podawania tych najważniejszych danych obcym podmiotom.

Dziadostwo totalne ლ(ಠ_ಠ ლ)

Wie ktoś co można z tym zrobić? Węgiel chcę kupić, ale nie chcę przy okazji zawierać umowy kredytowej an brać nowego telefonu…

#polska #polityka #przepisy #prawo #bezpieczenstwo #internet #rodo #dom #zakupy #pieniadze #podatki #finanse